YÖNETİM KURULUMUZ GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI SN. FARUK ÇELİK’İ ZİYARET ETTİ

BYSD Başkanı Sn. Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, sektörün en önemli sorunlardan birisinin yağlı tohum üretiminin yetersiz oluğu aktarmış ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de yağlı tohumların stratejik ürün kapsamına alınması gerektiğini belirtmiştir.  Yağlı tohumlu bitkilere desteklenmeler mutlaka devam etmelidir. Desteklemeler iki aşamalı olmalı 1.si ekim yapmadan önce, 2.si hasat sırasında fark ödemesi veya telafi edici ödeme şeklinde olması gerektiğinin altını çizmiştir.

Sn. Başkan Ayçiçeği yağı ile soya, kanola, aspir gibi diğer yağlar arasında fiyat farkının çok yüksek olduğu yıllarda tağşiş artmakta, tüketici aldatılmakta, sektörde haksız rekabet oluşturduğunu aktarmış, Tağşişte cezalar caydırıcı olmadığı, 2-3 defa tağşiş tekerrüründe üretimden ve ticaretten men edilmeleri gerektiğini vurgulamıştır.

Sn. Başkan beş defa ertelenen ve ürün güvenilirliğini sağlamak amacıyla uygulanan ürün doğrulama ve takip sisteminin yüksek maliyetli ve üretimlerimizi düşürücü bir sistem olduğundan yeni bir sistem üzerinde çalışılması gerektiği veya sistemin iptal edilmesini iletmiştir. Sn. Başkan Biyogüvenlik kanunlarında AB ile tam uyumlu gelmemiz gerektiğini ve Bakanlık laboratuvarları arasında analiz metod birlikteliğinin sağlanması gerektiğini aktarmıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yağlı tohumlarla ilgili bu yılı hazırlık dönemi olarak değerlendirdiklerini belirterek "Önümüzdeki yıl ihtiyacımız olan ürünlere dönük nerede ne kadar ekilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyorsa çalışmaları daha somut hale getiriyoruz." dedi. Çelik, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu, yağlı tohumların da sektörün içerisinde ayrı stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

 

Tarımsal desteklere ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik, "Desteklerin yıl içinde yaygın değil derli toplu bir şekilde ödenmesiyle ilgili bakışımızda bir sorun yok, bunu da kamuoyu ile paylaşacağız. Desteklerle ilgili müracaatların tek sefere indirilmesi ve ödemelerin de yıl içinde iki kez yapılması şeklinde bir yaklaşımımız var." ifadesini kullandı.

Çelik, yağlı tohumların üretim ve ithalat kalemleriyle ilgili verileri incelediklerine dikkati çekerek, "Bu yılı hazırlık dönemi olarak değerlendiriyoruz, Önümüzdeki yıl ihtiyacımız olan ürünlere dönük nerede ne kadar ekilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyorsa çalışmaları daha somut hale getiriyoruz." ifadesini kullandı.   Tağşiş meselesine çok önem verdiklerinin altını çizen Çelik, konuyla ilgili mevcut mevzuatın yeterli olmadığını ve daha fazla yaptırım içeren düzenlemeyi hazırladıklarını söyledi.  

E-Posta :  
Şifre :