41. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

6.03.2024
41. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği'nin 41. Genel Kurulu Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nde(TOBB) 06.03.2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na 5. kez büyük bir teveccüh ve oy birliği ile yeniden Tahir BÜYÜKHELVACIGİL seçilmiştir. Başkan Tahir BÜYÜKHELVACIGİL konuşmasında özetle;

"1975"te kurulan Derneğimiz; ekonomik değeri, 10 milyar dolara ulaşan yağ sektörüne başarı ile hizmet etmektedir. Bu yıl, Derneğimizin 49. yılına 49 üyemizle birlikte ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Yağlı tohumların "stratejik ürün" olarak ilan edilmesini, ekilebilir arazi varlığımızın arttırılmasını, çiftçimizi destekleyici politikaların benimsenmesini ve bu alanda bir üretim hamlesini başlatmalıyız.

Ülke olarak tarih boyunca olduğu gibi bugün de küresel güç mücadelesinin odağında yer alan stratejik bir bölgedeyiz. Dolayısıyla bölgede meydana gelen her türlü olaydan etkilenmemiz kaçınılmaz olduğu gibi son üç yılda tüm dünyayı etkileyen salgın ve savaşlar hem ülkemizi hem de dünyayı etkisi altına aldığı malumlarınızdır.

Tarımsal üretim kapasitesiyle Avrupa"da birinci ve dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan ülkemizin bu güçlü yapısını doğru politikalarla korumalıyız. Bu da öngörülebilirlik, iyi bir planlama ve sürdürülebilirlik ile gerçekleştirilebilir.

En önemli hedefimiz bitkisel yağ sektörü olarak ihtiyacımız olan 3 milyon ton ayçiçeğini ülkemiz topraklarından karşılayabilmek ve temel gıda maddemiz olan ayçiçeğini ithal etmek zorunda kalmamızdır. Ayrıca alternatif olarak yağlı tohumlarda, yerli kanola, aspir, soya vs. ekilmesi de desteklenmelidir.

BYSD olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik ruhuyla, ortak akılla, modern tesislerimizle, bitkisel yağ üretimindeki teknolojik avantajımızla üretmeye, hem sektörümüze hem de ülke ekonomimize katkı vermeye devam edeceğiz.

Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birlik ve beraberliğini daim kılsın." demiştir.

 

 

Bilgi Notu

Tarım ürünleri ticaretinde 2019 yılı itibari ile dış ticaret açığımız yokken, yağlı tohum ve türevlerinde dış ticaret açığımız yıllık 2.5 milyar dolar civarındadır.

Derneğimiz, toplantılarını sadece yönetim kurulu toplantıları ile sınırlamayıp, bölge toplantılarına da yer vererek, bölge sanayicilerimizin sorunlarını paylaşma ve çözüm bulma açısından gerekli iletişim ortamını sağlamıştır.

Web Sayfası Sponsorları